Genel Sekreter Mesajı

Saygıdeğer İzmir’liler ve  çok değerli meslektaşlarım,

Çok değil tam dokuz yıl önce, 2003 yılında sağlıkta büyük bir dönüşüm başladı;
Baş döndürücü bir hızdaki birçok yeniliği vatan sevdalısı bir bakan ve ekibi sayesinde sağlığın birçok alanında gururla yaşadık, izledik ve izliyoruz.
Önce tüm kamu hastaneleri Sağlık Bakanlığı çatısı altında toplandı. Sosyal Güvenlik reformu ile sağlığın güvencesi olan güzide sosyal güvenlik kurumlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi.
Hastalarımızın Yeşil kart, Sigorta, Emekli sandığı, ayırımı yapılmaksızın tüm hastanelerde muayenesi ve tedavisi sağlandı.
Sigorta eczanelerindeki kuyrukları çok çabuk unuttuk. Artık herkes istediği eczaneden ilacına kavuşabiliyor.Kamu ve özel hastane farketmeksizin, tüm acil hizmetleri ücretsiz hale geldi.
Aile hekimliği sistemine geçildi. Hekim ihtiyacı karşılanması için yeni üniversiteler tıp fakülteleri açıldı. Onsekiz yaş altındaki tüm bireylerin Devlet güvencesi altında sağlığa erişimi sağlandı.
Sağlık Bakanlığı hastaneleri kalite hizmet standartlarında birbirleriyle yarış halinde en iyi hizmeti sunma gayretine girdi.
Helikopterlerin, kızak ambulansların hastaneye erişimde rutin hale gelmesi yine bu dönemde oldu.
Hele çocuk sağlığı konusunda yapılan yenilikler, iyileştirmeler bir çok ülkeye örnek olacak cinsten;
Daha önce imkansız olduğu düşünülen; yenidoğan bebeklerin fenilketonuri, kongenital hipotirodizm, biotinidaz eksikliği gibi doğumsal metabolik hastalıklardan korunmak için tarama testleri ücretsiz olarak devlet güvencesi altına alındı.
Aşılardan hemofilus, pnomokok, hapatit A ve B vb rutin aşı şemasına gireceği kimin aklına gelirdi.
Benim düşünüpte aklıma gelen yeniliklerin bir kısmı bunlar. Daha sayamadığım nice yenilikler…

Şimdi; 02.11.2012 tarihinden itibaren, sağlığın yönetimi verimlilik esaslı bir anlayışa yerini bırakıyor. Kamu hastaneleri tek çatı altında uniform bir yönetime kavuşuyor. Kısacası sağlık yerinden yönetime devrediliyor.

 Ve İzmir ilimizde sağlık hizmetlerinin idaresi Güney ve Kuzey olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor. Böylece sekreterliğimiz on üç sağlık tesisinin yönetimini üstlenmiş oluyor. Her bir sağlık tesisinde yeniden yönetimler oluşturuldu. Kollar  yeniden sıvandı ve artık,

Etkin ve verimli çalışarak;
Hizmet kalitesini arttırmak ve hizmet alanlarını çeşitlendirerek yaygınlaştırmak ve "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" mantığı ile belirtilen hedeflere ulaşmak yegane amacımızdır.

Bu hedeflere ulaşmak ve kaliteli hizmetin devamlılığını sağlamak; ancak, tüm çalışanların katılımı ile farkındalık yaratılması, sevgi, hoşgörü saygı, paylaşım ve ekip ruhu içinde çalışmak ile mümkündür. Bu nedenle "etkin ve verimli" çalışmak sık aralıklar ile yapılacak olan "ölçme ve değerlendirmeler" ile mümkün olabilecektir.

Bu kararlılık ve inançla, birliğimizin her geçen gün daha iyi noktalara ulaşacağını, "Başarımızın yine bizim samimiyetli ve gayretli çalışmamıza" bağlı olduğu düşüncesi ile en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Behzat ÖZKAN
İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreteri