Basında Biz

19.11.2014 TARİHİNDE ÇEŞİTLİ GAZETELERDEKİ HABERİMİZ

 

 

 

 

19.05.2013 Yeni Asır Gazetesi'nde Yer Alan Haberimiz

1

13.11.2012 Yeni Asır Gazetesi'nde Yer Alan Teşekkür Yazısı

Trt Haber - Başhekimimiz Op.Dr. Fatih Hayali 13.04.2011

HAYATIN İÇİNDEN ( YENİ ASIR )

Tire'nin hastaları da şanslı, hekimleri de

Giriş tarihi : 16.02.2011, Çarşamba 18:58 Güncelleme : 19:35 Hasta memnuniyet oranının yüzde 98 olduğu hastanede sıra beklemek yok 

Hasta memnuniyet oranının yüzde 98 olduğu hastanede sıra beklemek yok. Katlar arasındaki ulaşım, günün 24 saatinde açık olan 18 asansörle sağlanıyor. Çalışanlara çay, kahve ücretsiz

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

 

 

(Soldan Başhekim Opr. Dr. Fatih Hayali, Başhemşire Nuray Ekşin, Başhekim Yardımcısı Dr. Osman Erbaysal hastaneyi Yeni Asır muhabirine gezdirdi.

 

 

Sağlık Bakanlığı tarafından TOKİ'ye yaptırılan Tire Devlet Hastanesi, 5 ayda kusursuz poliklinik ve yataklı tedavi hizmeti ile Küçük Menderes havzasının en modern sağlık kuruluşu haline geldi. 
40 milyon liraya mal olan hastane, İzmir'deki birçok üniversite ve kamu hastanesinde bulunmayan özellikler taşıyor. Hasta memnuniyetinin yüzde 98 olduğu kurumda, sıra beklenmiyor. Hastalar birkaç dakika içinde kendilerini hekimlerin karşısında buluyor. 24 saat açık olan 18 asansör, hem hastaların hem hasta yakınlarının nem de çalışanların katlar arasındaki ulaşımını hızlandırırken, çamaşır, yemek, tıbbi atıkların uzaklaştırılması da bu asansörlerle yapılıyor. İzmir'deki büyük hastanelerde asansör sayısı 10'u geçmezken, Tire Devlet Hastanesi'nde 18 asansör hizmet veriyor. 

PLANI ÇİZDİLER
Uzay merkezini andıran hastanen kapılarını Yeni Asır'a açan Tire Devlet Hastanesi'nde diyaliz, fizik tedavi, 27 yataklı erişkin yoğun bakım servisi, 5 kuvözlü yeni doğan yoğun bakım servisi gibi nitelikli birimler de bulunuyor. Hastanede her gün 2 bin poliklinik hizmeti veriliyor, 50 ameliyat gerçekleştiriliyor. 
Hastanenin 23 Ağustos 2010 tarihinde geçici kabulünün yapıldığını, üç gün içinde de taşınma işlemini gerçekleştirdiklerini kaydeden Başhekim Opr. Dr. Fatih Hayali, "Hastanenin planını sağlık çalışanlarımızla birlikte çizdik. Planı bakanlık da onayladı. Bu sayede 3 gün içinde eksiksiz olarak taşındık. Özel hastanelerden daha iyi konumdaki hastanemizde kaliteli ve konforlu sağlık hizmeti veriyoruz. Civar ilçelerden de hasta kabul ediyoruz. Bazı hastanelerimizin yöneticileri, hastanemizi incelemeye geliyor" dedi. 
Hastanenin inşaatı sırasında ayağına çizmesini, kafasına baretini geçiren Başhekim, inşaatın tüm aşamasını gece gündüz takip ettiğini belirterek, "Hastanemizi tüm bölgeye hizmet veriyor. 200 olan yatak kapasitesini ek yatakla 202'ye ulaştırdık. Hastalar da sağlık çalışanları da çok memnun" diye konuştu. 

KALABALIK BİTTİ
Tire Devlet Hastanesi'nde poliklinik hizmetlerinin her biri için 17 ayrı bölüm oluşturuldu. Hastalar modern mekanlarda sıralarını beklerken, 17 ayrı bölüm sayesinde hastanenin hiçbir yerinde insan kalabalığına rastlanmıyor.
Hastane yönetimi hastaların yanı sıra hastanede çalışan 272 sağlık personelini de unutmadı. Çatı katından sağlık çalışanları için hizmet veren kafeteryada çay ve kahve ücretsiz olarak dağıtılıyor. İzmir'deki ilk defa kafeteryanın yan bölümünde çalışanlar için internet kafe kuruldu. Birkaç gün içinde kablosuz internet ağı hizmete girecek.
200 odalı hastanenin 120 odası tek yataklı. 40 odası ise çift yataklı. 160 odada LCD televizyon, tuvalet, banyo ve telefon bulunuyor.

Avrupa modeli uygulandı
Hastanede hasta odalarının kapı genişliği 120 santimetre. Bu özellik hastaların sedyeye alınmadan yataklarıyla birlikte bir radyolojik çekime getirilip götürülmesini veya doğrudan ameliyathaneye alınmasını sağlıyor. Avrupa'da birçok ülkede uygulanan sistem sayesinde hasta sedyeye alınırken acı çekmiyor, hijyen koşulları da tam olarak sağlanmış olunuyor. Katlar arasındaki hasta taşınmaları büyük asansörlerle gerçekleştiriliyor.

ÖZEL DEĞİL, DEVLET HASTANESİ ( Medya Sağlık )

MEDYA SAĞLIK ÖZEL RÖPORTAJI – MURAT ERVİN

İzmir'e bağlı Tire ilçesinin sahip olduğu 200 yataklı devlet hastanesi Başhekim Dr. Fatih Hayali sayesinde birçok özel hastaneyi bile kıskandıracak özellikleriyle bölgenin gurur kaynağı oldu.

Medya Sağlık olarak biz de dillerden düşmeyen Tire Devlet Hastanesi'ni ve ziyaret ederek, mimari projesinden, içine taşınılmasına kadar başından hiç ayrılmayan Başhekim Dr. Fatih Hayali'yle bir röportaj gerçekleştirdik.

Fatih Bey, yeni hastane yapılması fikri ve sonrasını kısaca anlatır mısınız?

Önceki hastanemiz maalesef Tire'ye yetmediği gibi oldukça da eski ve sorunları olan bir binaydı. 1925'li yıllarda inşa edilmiş olan hastane, 1955'de Sağlık Bakanlığı'na devredilmiş, 1986'da ise yatak kapasitesi 100'e çıkarılmış. Benim Başhekim olarak atandığım 1992 yılından itibaren mevcut birimleri ile faaliyete devam edilen hastane, fiziki yapının yetersizliği sebebiyle yeniden elden geçirildi. 1995 yılından itibaren yeniden yapılanmaya başlanmış gelişen teknolojiyle ayak uydurur hale getirilmiştir. SGK ile 2005 yılında birleşme sonunda yatak kapasitesimiz 150'ye yükseldi. Fakat ana binanın uzun yıllar hizmet vermesi, sorunları arttırınca ve yüzde 100 yıkılır raporu da verilince yeni bir binaya taşınılması kaçınılmaz oldu.

Hastanenin projesinde mimar gibi çalıştığınız söyleniyor.

Evet, doğru duymuşsunuz. Sonuçta binanın nasıl olması gerektiğini, ne nerede bulunursa daha rahat ve sorunsuz olacağını, çalışanlardan daha iyi hiç kimse bilemez. Ben de her birimin görevlilerini yanına alarak onların kendi çalışma alanlarının nasıl olması gerektiğini, projede neyi nereye yaparsak daha rahat edeceklerini sordum. Onların söylediklerini not alarak, bunları projenin mimarı Selda Gümüşdoğrayan hanıma iletiyor, saatlerce üzerinde kafa yoruyorduk. Projenin onaylanmasından sonra da bitimine kadar her gün TOKİ'nin üstlendiği inşaatın başında bir müteahhit gibi bulunuyordum. İnşaatta görevli işçiler de esprili bir şekilde, 'burada ustabaşına, şefe gerek yok nasıl olsa siz varsın' diyorlardı.

İnşaat bittikten sonra?

TOKİ, inşaatın 20 ayda tamamlanacağını söyledi, fakat yoğun şekilde çalışıp 2 ay öncesi yani 18 ayda tamamlayıp, teslim etti. Projenini çizim aşamasından beri devamlı işin içinde olduğumuzdan bina içinde hiçbir eksiğimiz veya sorunumuz zaten yoktu. Tüm hastane personeli ve yakınlarının da yardımlarıyla 3 gün içinde hastaneye taşındık. Yani hastaneyi 27 Ağustos'da teslim aldık; 30 Ağustos'da içine geçmiştik.

Peki işin maddi boyutu?

Hastanenin toplam arsası 48 bin, kapalı alan ise 40 bin metrekareden oluşmakta. İnşaatı için toplam 38 milyonu devletimizden, 2 milyonu ise hastane döner sermayesinden olmak üzere 40 milyon TL harcandı.

Dışardan bakıldığında oldukça modern gözüküyor. Peki içerisinin durumu nedir? Kapasitesi, teknolojisi ne durumda?

Hastanemizde 17 ayrı poliklinikte, günde yaklaşık 2 bin vatandaşıma ayaktan tedavi hizmeti verilmekte. Her polikliniğe ayrı bir bekleme odası yaptığımız için birçok hastanenin koridorlarında gördüğünüz kalabalığı burada bulamazsınız. Yatak kapasitemiz ise 200 olup, şu anda tamamı dolu. Hasta odalarımız suit ve normal olmak üzere 120 tanesi tek, 40 tanesi ise çift yataklı. Tüm odalarımız, özel hastanelerde olduğu gibi LCD Televizyon, müzik yayını, banyo ve tuvaletleri de içinde barındırıp, hastaya özel olmakta. Ayrıca yine odalarımızda refakatçi ve ziyaretçileri için mobilyalarımız da mevcut. Suit odalarımıza ayrı bir bölüm daha eklenerek buraya yerleştirilen köşe koltuk takımı, yemek masası ve sandalyelerde gelen ziyaretçilerin hastayı rahatsız etmeden refakatçiden bilgi alması amaçlanmıştır. Refakatçi, aynı zamanda yatılabilen bu köşe koltuklarda, yine refakatçi için konulmuş LCD televizyonunu izleyebilir. Tüm odaların banyolarında devamlı sıcak su hizmeti de vardır. Yatan hastamızın film veya tetkikler için bir yere götürülmesi gerekiyorsa, onu hiç kaldırmadan yatağıyla birlikte götürüyoruz.

Bunların haricinde hastanemizde; 48'i uzman ve 12'si pratisyen hekim olmak üzere 272 sağlık personeli görev yapmakta, toplam 8 ameliyat salonunda günde ortalama 45, ayda ise 1400 ameliyat yapılmakta, 27 adet yoğun bakım ünitemiz ve 14 solunum cihazımız var. Acil Servisimizde yine günde yaklaşık 400 vakaya bakılmakta, 2 ambulansımız ve bunlarda görevli 8 personelimiz bulunmakta.

Çalışan personelimiz için dinlenme odaları, internet hizmetleri ve yemekhanemiz mevcut. Hastanemizde engelli vatandaşlarımı da unutmadık. Onlar için de özel tuvaletler yaptırdık. Yemek kokularının vatandaşları rahatsız etmemesi için sadece yemek taşınması amacıyla özel asansörler yaptırdık. Hastanemizin hiçbir noktasında koridorlarda gezen yemek arabalarını göremezsiniz. Hijyenin en çok dikkat edilmesi gerektiği hastanelerde, bizler temiz ve kirli çamaşırları dahi ayrı ayrı asansörlere koyuyoruz. İki asansörün birinde temizler, diğerinde ise sadece kirliler taşınır.

Hasta yakınlarının araçlarını park edebilmeleri için de açık alanda 268, kapalı da ise 40 araçlık otoparkımız mevcut. Arka kısımdaki alana da belediyemizin de desteğiyle helikopter pisti yaptık. Tüm amacımız, Tire halkına zor zamanlarında en iyi hizmeti verebilmek.