Haberler

ANNE DOSTUYUZ...

 

08.02.2017 tarihinde Tire Kaymakamımız Dr. Hasan TANRISEVEN, İzmir Güney Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat ÖZKAN ve ekibi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Tire Devlet Hastanesi çalışanları katılımıyla belge törenimiz yapılmıştır.

Ödülümüzü TC.SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Kamu Hastaleri Kurumu İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sn Prof.Dr.Behzat ÖZKAN tarafından Hastane yöneticimiz Op.Dr.Fatih HAYALİ ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürümüz Sn Fatoş YÜRÜRDURMAZ'a verilmiştir.

Hastanemiz ANNE DOSTU HASTANE belgesi ile Türkiye'deki 8 hastaneden biri   olmuştur.
Anne Dostu Hastane Programı ile doğumun normal, sağlıklı ve güvenilir bir süreç olarak yaşanması ve annelere gerekli güven ve desteğin verilmesi amaçlanmaktadır. Kanıta dayalı rehberlerin hazırlanması ve bunların uygulamaya geçmesi de günümüzde olumlu yönde artış göstermektedir. Bu yaklaşımların ülkemizde kabul görmesi ve uygulamaya başlaması ile anne dostu hastane uygulamaları hız kazanmıştır. Bu süreçte, sağlık profesyonelleri olan, doktor, ebe ve hemşirelerin sorumluluklarının yanı sıra sayısal değerlerin verilmesi, eğitimlerin içeriği, çevresel düzenlemeler, ailenin doğum kararlarına katılımı gibi konulara da önem verilmektedir.
Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’de ‘Anne Dostu Hastane’ programı başlatılmıştır. ‘Anne Dostu Hastane’ Programı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın Üreme Daire Başkanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Müşterek Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın işbirliği ile yürütülmektedir.
Tire Devlet Hastanesi anne ve çocuk sağlığına verdiği önem ve değer nedeniyle 2003 yılından beri Sağlık Bakanlığı Bebek Dostu Hastane olmuştur.
Daha sonra Sağlık Bakanlığının Anne Dostu Hastane olma kriterleri yayınlanmasıyla hastanemiz doğumhanesinde çalışmalar başlatılmıştır. Ev ortamı şeklinde düzenlenen doğum odalarımızda gebe mahremiyeti ve anne-bebek sağlığı optimum düzeyde ve konforda sağlanmıştır. 29.12.2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ‘Anne Dostu Hastane’ belgesini almaya hak kazanmıştır.
 

 

 

 

Haber Listesine Geri Dön