Endoskopi Ünitesi
23 Şubat 2024

Gastroskopi: Kendine ait özel bir ışık kaynağı bulunan, ucundaki kamera aracılığı ile görüntü almayı sağlayan, bükülebilen tüp şeklinde bir aletle sindirim sistemi organlarının incelenmesi işlemidir. Bu işlemin yapıldığı cihaza gastroskop adı verilmektedir. 
Kolonoskopi: Kalın bağırsağın anüsten çekuma kadar gözlenmesini sağlayan bükülebilir bir alet olan kolonoskop ile yapılan işlemidir.
Gastroskopi Ve Kolonoskopi Randevu Tarihlerinin Ve Tetkik Sonuçlarının Verilme Süreleri; Kanama veya tıkanıklık(yabancı cisim, kemik vs.) olması halinde aynı gün, kanser şüphesi olanlarsa maksimum 1(bir)hafta, kronik yakınması olan veya önemli bir patoloji düşünülmeyen hasta için maksimum 1(bir)ay sonrası için randevu verilir. 
Hastaya endoskopik işlem gerekliliği düşünen hekimin tetkik istemi ile başlayan süreçte hasta tetkik sonuçları ile değerlendirildikten sonra ilgili hekim tarafından randevu verilir. Hastaya işlemi ayrıntılı anlatan onam formu okutulur hasta kabul ettiğini beyan eder ve formu imzalarsa randevu tarihi oluşturulur. Randevu verilen hastalara bilgilendirme dokümanı verilerek işlem günü, saati, hastanın yapması ve yapmaması gerekenler yazılı olarak verilir. Ayrıca hastaya dikkat edilmesi gereken konular sms ile gönderilmektedir

**Kolonoskopi çekimleri kolonoskop cihazımızın arızalanması nedeniyle geçici süreliğine çekimler yapılamamaktadır.